Białko w proszku – czym jest i czy warto je spożywać?

Przeciętna osoba nie powinna mieć szczególnie dużych trudności z zaspokojeniem swojego dziennego zapotrzebowania na białko. Te trudności zwykle zaczynają się jednak pojawiać w przypadku przestawienia się na bardziej aktywny tryb życia, wymagający wprowadzenia pewnych zmian do diety, takich jak chociażby dodanie do niej większej ilości protein. Odżywki dla sportowców są wygodne w użyciu, bo doskonale zastępują normalne jedzenie. Nierzadko ma się natomiast problemy z przejadaniem dostatecznej ilości białka. Ciężko bowiem opierać swój dzienny jadłospis na samym mięsie, orzechach, nabiale i roślinach strączkowych, zwłaszcza jeśli ma się zapotrzebowanie na białko na poziomie 200 gramów na dobę (albo i większe).

Dlaczego jeszcze warto spożywać odżywki?

Odżywki można też potraktować jak takie ekonomiczne źródło białka. I jest często lepsza niż gainer (sprawdź porównanie tutaj: https://www.niepoprawny.pl/odzywka-bialkowa-czy-gainer-co-wybrac/) dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. W ostatecznym rozrachunku wypadają taniej niżeli mięso, zwłaszcza jeśli nie jadą się zwykłego kurczaka czy indyka, a zwykle kupuje się wołowinę, która w tym momencie jest niestety bardzo droga. Koszt jednego opakowania proteinowego proszku to zwykle jakieś sześćdziesiąt czy siedemdziesiąt złotych. Niby dużo, ale w paczce potrafi kryć się mniej więcej trzydzieści porcji białka, co oznacza, że jedno takie opakowanie wystarcza mniej więcej na miesięczną suplementację. Ogólnie rzecz biorąc białko serwatkowe jest dobrze tolerowane przez organizm. Praktycznie jedynym częstszym skutkiem ubocznym przyjmowania tego specyfiku są różnego rodzaju reakcje skórne. Jeżeli pod wpływem spożycia białka serwetkowego rzeczywiście dochodzi do wystąpienia trądziku (przeważnie pojawia się on na plecach i ramionach), warto pomyśleć o zastąpieniu tej klasycznej serwatki jakimś białkiem roślinnym – wegańskie odżywki dla sportowców powstają m.in. z soi, brązowego ryżu oraz grochu.

Białko w prochu to coś, po co zdecydowanie warto sięgnąć już nawet na samym początku swojej przygody z intensywniejszymi ćwiczeniami. Suplementy dla sportowców nie muszą być szczególnie wymyślne, by dobrze działały i świetnie sprawdzały się w praktyce.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.niepoprawny.pl/.