Bieżnia elektryczna czy magnetyczna?

Zakup bieżni do domu zawsze jest sporym wyzwaniem. Musimy zastanowić się, jakie rozwiązanie spełni nasze oczekiwania. Producenci oferują wiele ciekawych modeli. Nowoczesne bieżnie będą nam służyć przez długi czas. To podstawowy element wyposażenia każdej siłowni. Jaki rodzaj bieżni wybrać? O czym musimy pamiętać? Co jest ważne podczas doboru?

Popularne rodzaje bieżni

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania urządzenia, wyróżniamy następujące sprzęty:

  • Bieżnia elektryczna – jest zasilana za pomocą prądu elektrycznego. To dobry wybór wtedy, gdy często wykonujemy trening interwałowy. Maszyna elektryczna jest większa i bardziej stabilna. Cechuje się też wyższą ceną.
  • Bieżnia magnetyczna – urządzenie tego typu jest wprawiane w ruch za pomocą siły mięśni osoby trenującej. Korzystanie z takiej bieżni wymaga doświadczenia i wprawy.

Właściwy bieg rozpocząć warto rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Faktem jest, że elektryczne modele są znacznie bardziej popularne wśród sportowców. Pozwalają nam wykonać niezwykle efektywny trening interwałowy.

Trening interwałowy na bieżni

Na bieżni z powodzeniem wykonamy trening interwałowy. Jakie zalety ma taka forma aktywności? Przede wszystkim aktywność nie trwa długo – zazwyczaj około pół godziny. W porównaniu do ćwiczeń cardio, treningi interwałowe spalają większą ilość kalorii. Plusem jest szybsza redukcja tkanki tłuszczowej i wzrost tlenowej wydolności. Co ciekawe, spalanie tkanki tłuszczowej trwa nawet do kilkunastu godzin po zakończonym treningu.

Zarówno bieżnia elektryczna, jak i magnetyczna ma spore grono zwolenników, Wybór jest zależny od osobistych preferencji.